حداکثر زمان و دلیل عدم واریز پول فروش سهام عدالت چیست؟

حداکثر زمان و دلیل عدم واریز پول فروش سهام عدالت چیست؟

 

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت گفت: سه هزار نفر که فروش موفق سهام عدالت داشتند به دلیل اطلاعات نادرست در سامانه نمی‌توانند پول حاصل از فروش را دریافت کنند.

به گزارش نای ذی ، حسین فهیمی با اشاره به تعداد سفارش‌گذاری برای فروش سهام عدالت اظهار داشت: از بین مشمولان سهام عدالت یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برای فروش سهام خود سفارش‌گذاری کردند که از این تعداد یک میلیون و ۷۶ هزار نفر موفق به فروش سهام خود شدند.

وی ادامه داد: هنوز سفارش بیش از ۷۰۰ هزار نفر از مشمولان سهام عدالت به فروش نرفته است و این سهامداران باید صبوری کنند به ویژه آنهایی که در بانک‌ها سفارش‌گذاری کردند یا اینکه از طریق مراجعه به کارگزاری‌ها سفارش فروش یک جای ۳۰ درصدی داشتند.

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت تاکید کرد: بین این ۷۰۰ هزار نفر که هنوز دارایی آنها به فروش نرفته این تصور ایجاد شده که شاید پولشان در مسیری از واریز گیر کرده است اما این طور نیست و واریز پول حاصل از فروش سهام عدالت کمی زمان‌بر است و مشمولان نگران واریز نباشند.

فهیمی ادامه داد:‌ تاکنون در مجموع دو هزار و ۷۳۷ میلیارد تومان سهام عدالت به فروش رفته است که از این عدد دو هزار و ۷۳۱ میلیارد تومان هم توزیع شده است مابقی فاصله این دو عدد در پروسه واریز به حساب مشمولان سهام عدالت است.

وی افزود: کسانی که نسبت به فروش سهام خود اقدام کردند اما تاکنون پول به حساب آنها واریز نشده نگران نباشند و صبوری کنند چرا که انتقال پول به کارگزاری و به حساب افراد کمی‌ زمان‌بر است.

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت با بیان اینکه باید توجه داشته باشیم شناسایی مشمولان سهام عدالت به صورت کامل انجام نشده و عده‌ای در حال ورود اطلاعات خود هستند، گفت: از برخی از سهامداران کپی مدارک گرفته نشده و مستندات مربوط به احراز هویت انجام نشده است بنابراین تعدادی از مشمولان نه احراز هویت حضوری و نه الکترونیکی نشدند.

وی افزود: مشمولان سهام عدالت به صرف داشتن شماره شبا و شماره همراه احراز هویت شده‌اند که ممکن است برخی از اطلاعات آنها اشتباه باشد در این شرایط اولویت اول ما حفاظت از دارایی‌های مشمولان سهام عدالت است و باید مطمئن شویم سفارش فروش توسط خود مشمول انجام شده است و تا این اطمینان حاصل نشود اقدام به فروش نمی‌کنیم.

فهیمی با بیان اینکه در صحت‌سنجی اطلاعات مشمولان سهام عدالت بسیار وسواس به خرج می‌دهیم، گفت: از میان یک میلیون و ۷۶ هزار نفری که موفق به فروش سهام عدالت شدند امکان واریز پول برای سه هزار سفارش دهنده مشمول نیست چراکه اطلاعات ثبت شده از آنها از جمله شماره شبا و شماره همراه آنها نادرست است اما بانک‌ها و کارگزاری‌هایی که سفارش را دریافت کردند تلاش کنند از طریق تماس با این افراد اطلاعات صحیح را دریافت و پول فروش را برای آنها واریز کنند.

حداکثر زمان واریز پول سهام عدالت چقدر است؟

یک ماه و نیم از آغاز فروش سهام عدالت می‌گذرد و هنوز برخی از سهامداران به پول خود نرسیده‌اند، برای دیگر سهامدارانی که هنوز اقدام به فروش نکرده‌اند یا کمتر از ۳۰ درصد از سهامشان را فروخته‌اند، حداکثر زمان بین ثبت درخواست تا دریافت پول سهام مهم است.

به گزارش اول نای ذی به نقل از تجارت نیوز ، برای ۱۸ میلیون از ۴۹ میلیون نفری که دارای سهام عدالت هستند و سهام خود را با روش مستقیم آزاد کرده‌اند، ۳۰ درصد از قابل فروش شده است.

برخی از این افراد در روزهای ششم تا سیزدهم خرداد ماه از طریق بانک‌ها به صورت حضوری یا غیرحضوری درخواست فروش ۳۰ درصد از سهام خود را ثبت کرده‌اند.

پس از ابهامات و مشکلاتی که سهامداران برای آزادسازی سهام خود داشتند، بزرگترین مشکل سهامداران در طی یک ماه و نیم گذشته تاخیری است که کارگزاری‌های بانکی و غیربانکی در فروش و واریز پول سهام دارند.

بررسی اظهارات مخاطبان در طی زمان ذکر شده نشان می‌دهد که سهامداران تقریبا از همه کارگزاری‌های بانکی و غیربانکی گله‌مند هستند.

خود کارگزاری‌ها نیز به این تاخیرها اشاره می‌کنند، مثلا کارگزاری آگاه یک ماه پروسه فروش سهام عدالت را متوقف کرد.

براساس اظهارات محمدرضا سرافراز، مدیر عامل کارگزاری آگاه در گفتگو با تجارت‌نیوز، این کارگزاری که از نظر رتبه‌بندی سازمان بورس و اوراق بهادار در رتبه دوم قرار دارد، اولین فروش سهام را در روز ۱۸ خرداد ماه انجام داده که ۸۵۰ میلیون تومان را در روز چهارم تیر ماه به حساب سهامداران واریز کرده است؛ پس از آن فروش سهام در این کارگزاری متوقف شده و از روز ۱۸ تیر ماه از سر گرفته شده است.

همچنین کارگزاری بانک آینده نیز تنها در یک نوبت سهام عدالت را فروخته است.

احمد اشتیاقی، مدیر عامل کارگزاری بانک آینده در این خصوص گفت: بخشی از علت تاخیر در واریزی‌ها به خاطر علت کار بود، بخشی از این سهام فروخته شده و پول آن واریز شده است. ما فقط یک واریزی داشتیم که چند روز قبل ۷۹ میلیون تومان به حساب سهامداران واریز کردیم.

بنابراین برای دیگر سهامدارانی که هنوز اقدام به فروش نکرده‌اند یا کمتر از ۳۰ درصد از سهامشان را فروخته‌اند، حداکثر زمان بین ثبت درخواست تا دریافت پول سهام مهم است.

در این بین برخی از کارگزاری‌ها زمان حدودی برای واریز پول سهام عدالت را اعلام کرده‌اند؛ مثلا به گفته مسئول پشتیبانی سهام عدالت در کارگزاری کیان، بین ۱۰ تا ۱۵ روز پس از ثبت سفارش از سوی سهامدار، سهام فروخته و پول آن واریز می‌شود.

مدیرعامل کارگزاری فارابی و سامانه سعدی نیز گفت: زمان تقریبی برای واریز پول سهام عدالت برای کسانی که درخواست فروش سهام خود را به سامانه سعدی می‌دهند حدود ۱۰ روز است اما این زمان قطعی نیست.

وی در خصوص ۷۰ درصد دیگر سهام عدالت نیز گفت: در این دوره زمانی ۳۰ درصد سهام عدالت آزاد شده، ۳۰ درصد در عید غدیر و ۳۰ درصد سهام هم برای ۲۲ بهمن آزاد می‌شود.

برخی از کارگزاری‌ها نیز اعلام کرده‌اند که سهام تعداد زیادی از سهامداران را فروخته‌اند و پول آن را به حسابشان واریز کرده‌اند.

کارگزاری برخی از بانک‌ها مثل صادرات و رفاه اعلام کرده‌اند که پول سهام عدالت سهامدارانی که در روزهای ششم تا سیزدهم خرداد ماه درخواست خود را ثبت کرده‌اند، به صورت کامل واریز شده است.

فردین آقابزرگی، مدیر عامل کارگزاری بانک رفاه نیز مدعی است درخواست‌های که در بازه زمانی ششم تا سیزدهم خرداد ماه به بانک رفاه ارسال شده، به فروش رفته و وجوه آن واریز شده است.

مدیر عملیات اوراق بهادار کارگزاری بانک کشاورزی گفت: سهام عدالت سهامدارانی که در روزهای ششم تا دهم خرداد درخواست خود را ثبت کرده‌اند فروخته شده و این افراد پول سهام خود را به صورت کامل دریافت کرده‌اند.

مهدی پورستار، مدیر عامل کارگزاری بانک ملت نیز گفت: تمام درخواست‌های فروشی که تا روز ۱۸ تیر ماه به خود بانک یا کارگزاری بانکی داده شده، فروخته شده و وجوه آن پرداخت شده است.

مژگان ارجمند، مدیر معاملات کارگزاری بانک ملی نیز گفته است: ما دیگر فروش سنگینی نداریم، بیش از ۹۵ درصد از سهام سهامدارانی که به بانک ملی درخواست فروش داده‌اند، فروخته شده و حدود ۷۰ درصد از وجوه نیز واریز شده است.

بنابراین قرار است ۲۵ روز دیگر ۳۰ درصد دوم سهام عدالت قابل فروش شود، به نظر می‌رسد پرونده فروش ۳۰ درصد اول مخصوصا برای کسانی که در روزهای ششم تا سیزدهم خرداد ماه از طریق مراجعه حضوری یا غیرحضوری به بانک‌ها اقدام کرده‌اند بلاخره بسته  شود

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *