قلعه سوخک(رودخور)؛

قلعه سوخک(رودخور)؛

این اثر باستانی که در فاصله 100 کیلومتری مرکز شهرستان نی ریز واقع شده است، یکی از بناهای خشت وگلی بی نظیر استان فارس محسوب می شود .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نبض نی ریز؛ یکی از زیبایی های این جهان هستی و عجایب خلقت آثار باستانی هستند که میراث گذشتگان ما هستند و عبرت آینده.

 

تفکر و نگرش در این بناهای به جا مانده ما را به دنیای مردمان آن روزگار می برد و موجب آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ پدرانمان می شود پدرانی که روزگاری در این بناها می زیستند و به تجارت و کسب و کار و گذراندن زندگی مشغول بودند

قلعه سوخک که در صده های گذشته محل تلاقی کاروانیان فارس و کرمان بود و محل تجمع افکار و عقاید و فرهنگ مردمان این دو دیار همسایه یکی از همین میراث گذشتگان است که آشنایی با تاریخچه اش انگشت حیرت به دهان بازدیدکنندگان می گذارد.

این بناهای خشت و گلی زیبا که با زحمت و رنج مردمان آن روزگار به پا شده در طی قرنهای اخیر و حتی حالا که در زمره آثار باستانی نی ریز به ثبت رسیده باز هم مظلومیتی تمام نشدنی دارد.

قلعه استوار آن روزها امروز نیز میتوانست پر رونق و پر شور باشد به شرط آنکه مسوولان در ثبت ملی این اثر باستانی همت بگمارند و وظیفه شناساندن و بازگو کردن تاریخچه قلعه و اهمیتش را برای مردم به عهده بگیرند.

حداقل کار مرمت این اثر تاریخیست تا از گزند برف و باران زمستان در امان باشد.

توجه به این قلعه زیبا علاوه بر حفظ این آثار باستانی موجب جذب توریست و رونق گردشگری در منطقه رودخور و به طبع آن رونق کسب و کار مردم این منطقه می شود.

این آثار باستانی اصالت تاریخ ما هستند و میراث گذشتگان، بیایید امانت دار خوبی باشیم و این ارثیه را سالم به دست فرزندانمان برسانیم.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *