پهنابه یکی از بی نظیر ترین و بکر ترین مناطق تفریحی و دست نخورده شهرستان نی ریز

پهنابه یکی از بی نظیر ترین و بکر ترین مناطق تفریحی و دست نخورده شهرستان نی ریز

پهنابه، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نی‌ریز در استان فارس ایران است.جمعیت این روستا در دهستان هرگان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۳ نفر (۱۱خانوار) بوده‌است.

شهرستان نی ریز با قدمتی بسیار طولانی در شرق استان فارس و در بین شهرستان های داراب ، استهبان ، ارسنجان ، بوانات و خرامه و همچنین استان های کرمان – هرمزگان و یزد قرار گرفته است.

گفتنی است نی ریز 8/5 درصد کل وسعت استان فارس را به خود اختصاص داده است و در واقع نی ریز دومین شهرستان استان فارس از بعد مساحت می باشد و همچنین جمعیت این شهرستان حدود 120 هزار نفر است که اکثریت را جوانان تشکیل می دهند.  شهر نی ریز دارای باغستان های انار ، بادام ، انجیر ، پسته و انواع میوه جات می باشد که مانند حلقه سبزی شهر نی ریز را فرا گرفته و دارای جاذبه های بسیار زیباست که تفرجگاه مردم این شهر است. از دیگر تفرجگاه های شهرستان می توان به پهنابه ، بوخون ، چشمه بناب دهمورد ، آبشار فصلی تارم ، چشمه بناب آباده طشک ، کشوری در مشکان ، زنجیرو ، هفت حوضی و… نامبرد. ما بر این شدیم که به معرفی پهنابه یکی از بی نظیر ترین و بکر ترین منطقه تفریحی و دست نخورده پهنابه را به شما معرفی و به تصویر بکشیم.

گفتی است: پهنابه در 20 کیلومتر بعد از روستای هورگان نی ریز واقع شده و یک مکان دنج و آرامش بخش برای گذرندان اوقات فراغت است.

 پهنابه یکی از بکرترین و زیباترین جاذبه های طبیعی شهر نی ریز است. فاصله این جاذبه طبیعی تا شهر نی ریز 35 کیلومتر بوده و مسیر دسترسی به آن نیز اغلب آسفالته است و تنها چند کیلومتر آخر مسیر به صورت جاده خاکی است. این تفرجگاه به داشتن منظره سرسبز و آب و هوای مطبوع شهره است.

عبور رودخانه پهنابه از میان دره پهنابه که از تنگ بوخون در نزدیکی تفرجگاه پهنابه سرچشمه می گیرد سبب شده تا این دره دارای چشم اندازی بسیار سرسبز باشد. نزدیکی باغات روستای پهنابه نیز بر زیبایی هر چه بیشتر این دره سرسبز افزوده است. حضور صخره های بلند و عبور رودخانه از میان آن ها چشم انداز بسیار زیبایی را فراهم آورده است. پهنابه تنها رودخانه دائمی شهر نی ریز است که از تنگ بوخون سرچشمه می گیرد. این تنگ در نزدیکی دره پهنابه این منطقه را به یک ایستگاه طبیعت گردی بکر و جذاب مبدل کرده است. جوشش چشمه ها از دل زمین و از میان شکاف کوه ها نیز بر طراوت هر چه بیشتر دره پهنابه افزوده است.

جوشش چشمه ها سبب شده تا با فرود آمدن آب چشمه ها از بلندای سنگ ها آبشارهای کوچکی نیز شکل بگیرد که در مجاورت درختان، گیاهان سرسبز، خزه های روییده بر روی سنگ ها و شکاف کوه ها چشم انداز بسیار زیبا و قابل توجهی را به وجود می آورد. وجود کوه های مرتفع در نزدیکی این دره نیز محیط برای انجام فعالیت های کوه پیمایی مناسب می کند. جنگلی از درختان مثمر و غیر مثمر نیز در نزدیکی این دره و رودخانه خروشانش قرار دارد که محیط مناسبی را برای کمپ زدن و اقامت در نزدیکی دره پهنابه فراهم می کند. پهنابه بدون شک یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی شهرستان نی ریز است که متاسفانه کمتر شناخته شده است.

بخون نی ریز
بخون
خرچنگ
پهنابه
بخون
چشمه بخون
پهنابه- بخون
پهنابه- بخون
پهنابه- بخون
پهنابه- بخون
پهنابه- بخون
پهنابه- بخون
پهنابه- بخون
پهنابه- بخون
پهنابه- بخون
راهنما
تابلو راهنما

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *