ماجرای فروش ماسک های دسته دوم در شیراز

ماجرای فروش ماسک های دسته دوم در شیراز

 

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: فروش ماسک های دسته دوم در برخی مناطق شهر شیراز کذب است.

به گزارش نای ذی ، دکتر محمد رضا حیدری در پاسخ به شایعه‌ای مبنی بر بازگردانی ماسک‌های دست دوم توسط افراد سودجو به بازار افزود: تاکنون هیچ‌گونه گزارشی مبنی بر فروش ماسک دست دوم در مراکز عرضه محصولات بهداشتی اعلام نشده است.

وی تاکید کرد: مراحل تهیه و تولید ماسک بصورت کاملاً استاندارد و با نظارت کامل در مراکز تولیدی در حال انجام است.

معاون علوم پزشکی شیراز در ادامه با اشاره اینکه معاونت غذا و دارو و سایر بخش‌های علوم پزشکی شیراز کنترل کاملی بر واحدهای عرضه کننده ماسک دارند یادآور شد: طرح ضربتی دانشگاه علوم پزشکی جهت کنترل هرچه بهتر بازار بصورت روزانه و با بازدید از داروخانه‌ها و واحدهای عرضه کالاهای پزشکی در حال انجام است.

حیدری در خصوص افزایش قیمت ماسک در طی روزهای اخیر نیز گفت: در مدت اخیر چندین جلسه در همین خصوص برگزار شده اما متأسفانه بخش عمده‌ای از افزایش قیمت مربوط به تأمین مواد اولیه و بهداشتی مورد نیاز تهیه ماسک است.

وی با اشاره به اینکه تنها دو کارخانه تهیه و تولید مواد مورد نیاز ماسک در ا فعالیت می‌کند افزود: در حال حاضر کارخانه‌ای در یزد و کارخانه‌ای در ملایر همدان مواد مورد نیاز را تولید می‌کنند.

حیدری یادآور شد: با وجود موج جدید کرونا و الزامات جدید در خصوص استفاده اجباری از ماسک در تمامی مراکز اداری و دولتی، شاهد کمبود ماسک و در نتیجه افزایش قیمت بوده‌ایم.

وی افزود: در بازار چند نمونه ماسک به فروش می‌رسد که بخشی از این ماسک‌ها بصورت پارچه‌ای و دست ساز دوخته شده، این ماسک‌ها تنها در حد یک پوشش ساده برای جلوگیری از پرتاب ویروس از طریق عطسه و سرفه مؤثر است ماسک‌های دارای فیلتر و بافت مناسب در نوع پزشکی و عادی عرضه می‌شوند و در داروخانه‌ها و واحدهای فروش کالای پزشکی در دسترس شهروندان است.

وی در خصوص زمان مناسب استفاده از هر ماسک تاکید کرد: هر ماسک در بهترین شرایط بین دو تا سه ساعت قابل استفاده است و پس از این مدت به دلیل رطوبت و بازدم دچار تغییر رنگ و بو می‌شود. حیدری تاکید کرد که هیچکدام از ماسک‌های بهداشتی قابل شستشو نیستند و در صورت شست شو و با از دست دادن بافت فیلتر میان ماسک خاصیت بهداشتی و بازدارندگی خود را از دست می‌دهند.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *