اسامی ۲۰ شهرستان قرمز کرونایی استان فارس /محدودیت‌های کرونایی سخت‌تر می‌شود

اسامی ۲۰ شهرستان قرمز کرونایی استان فارس /محدودیت‌های کرونایی سخت‌تر می‌شود

حدود ۲.۵ درصد فوت براثر کرونا مربوط به فارس است.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به افزایش تعداد جان باختگان ناشی از کرونا در فارس، اعلام کرد که ۲.۵ درصد از کل فوتی‌های کرونایی کشور مربوط به این استان است.

به گزارش نای ذی  عبدالرسول همتی چهارشنبه یکم مرداد در جلسه ستاد مقابله با کرونا در فارس با اشاره به اینکه تعداد قابل توجهی بیماران بدحال در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان‌ها داریم، گفت: تعداد فوتی‌های فارس بالاست و در ۲۴ ساعت گذشته ۵ نفر دیگر جان خود را از دست داده‌اند.

او افزود: ۱۰ درصد آمار کل مبتلایان به ویروس کرونا در کشور مربوط به فارس است و این نشان می‌دهد که پرسنل و کادر درمان از جان میاه می‌گذارند و تلاش می‌کنند.

همتی با بیان اینکه کلان‌شهر شیراز در سطح ویژه یا همان قرمز قرار دارد، عنوان کرد: هم‌اکنون ۲۰ شهرستان از جمله فسا، آباده، لار، مرودشت، فیروز آباد، کوار، کازرون، گراش، داراب، ممسنی، زرقان، قیروکارزین، سپیدان، اوز، لامرد، خنج، خرامه، خفر و پاسارگاد در وضعیت قرمز هستند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: شهرستان‌های خرم بید، سروستان، ارسنجان، مهر، بیضا، استهبان، نی ریز، زرین دشت و فراشبند جزء شهرستان‌های زرد و شهرستان‌های رستم، اقلید، سرچهان، کوهچنار و بختگان در وضعیت سفید به سرمی‌برند.

وی باز بودن اماکن را زنگ خطری برای شیوع بیشتر این بیماری دانست و گفت: بیشتر مراجعان به بیماری کرونا در مراسمات عروسی و ترحیم به این بیماری مبتلا شدند.

همتی، باز بودن رستوران‌ها را منوط بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعلام کرد و گفت: نظارت بر این مجموعه‌ها انجام و در صورت تخلف و نبود بهداشت پلمب و یا جریمه خواهند شد.

محدودیت‌های کرونایی در فارس سخت‌تر می‌شود

همچنین جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا از اعمال محدودیت‌های سختگیرانه‌تر در شهرستان‌هایی که به لحاظ شیوع کروناویروس وضعیت قرمز دارند، خبر داد.

بر اساس گزارش نای ذی عبدالرضا قاسمپور چهارشنبه اول مرداد در جلسه ستاد مقابله با کرونای استان فارس بیان کرد: در هفته سوم اعمال محدودیت‌های کرونا به سر می‌بریم و این محدودیت‌ها در استان سختگیرانه تر اعمال خواهد شد.

او با تاکید بر اینکه هر گونه فعالیت اجتماعی در شهرستان‌های قرمز ممنوع است، از تشدید نظارت و اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در این شهرستان‌ها خبر داد.

قاسمپور همچنین با اشاره به تشدید نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در نقاط مختلف در فارس، خاطرنشان کرد: از دو هفته پیش با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، استفاده از ماسک در ادارات فارس برای کارکنان و مراجعان الزامی شد.

جانشین استاندار فارس در ستاد مقابله با کرونا  راه‌اندازی «پویش من ماسک میزنم» در شهرداری شیراز را اقدامی ارزشمند و مفید در راستای ترویج فرهنگ استفاده از ماسک، برای مقابله با شیوع ویروس کرونا عنوان و اضافه کرد: با توجه به بازرسی‌های انجام شده در ۲ بخش اداری و صنفی از ۱۰۲ دستگاه و سازمان ادار، ۱۸ دستگاه نواقص بهداشتی و ۲۵ دستگاه وضعیت متوسط و ۵۹ دستگاه وضعیت خوبی داشتند.

او با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تمام دستگاه‌های اجرایی فارس و ارگان‌ها، ادامه داد: این نظارت‌ها همچنان ادامه دارد و اگر سازمانی برای دومین بار مرتکب عدم رعایت بهداشت شوند مطابق قانون تخلفات اداری با آن‌ها برخورد جدی خواهد شد.

قاسمپور اضافه کرد: از زمانی‌که ۸۲ اکیپ گشت ویژه کرونا در سراسر استان فارس که ۱۲ تیم در کلانشهر شیراز و ۷۰ اکیپ در شهرستان‌های استان فعالیت خود را آغاز کردند، ظرف دو هفته اخیر ۱۴۲۳ مورد بازرسی انجام شده که در نتیجه این بازرسی‌ها ۸۳۵ مورد اخطار داده شده و ۴۹ مورد در شیراز پلمب شده است.

او اظهار کرد: همچنین در سراسر استان ۲۷ هزار و ۶۹۸ مورد بازرسی در ۳۵ شهرستان انجام شده که در نتیجه این بازرسی‌ها هزار و ۳۴ مورد تخلف ثبت و ۳۶۱ مورد پلمب داشتیم.

جانشین استاندار فارس در ستاد مقابله با کرونا همچینن از تداوم روند تعطیلی بوستان‌ها و نظارت شدید بر آن‌ها اطلاع داد و گفت: برنامه کنکور، تمام تجمعات در سراسر استان، مجالس ختم و عروسی در تالارها، سالن‌ها و حتی منازل لغو اعلام شد.

قاسمپور همچنین از لغو تمام همایش‌ها و کنفرانسها به دستگاه‌های اجرایی خبر داد و افزود: برنامه‌های ماه محرم و سوگواری امام حسین (ع) قرار شد هیئت‌های مذهبی پیشنهادهای لازم را ارئه دهند و بعد در این خصوص تصمیم‌گیری شود.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *