شهر جدید تابناک در جنوب استان فارس احداث می شود

شهر جدید تابناک در جنوب استان فارس احداث می شود

تاسیس شهر جدید تابناک در ۲۳ بهمن ماه ۱۳۹۶ به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری رسیده بود که امروز  طرح جامع این شهر به تصویب رسید

 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در جلسه امروز شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، طرح جامع شهر جدید تابناک به تصویب رسید.

به گزارش اخبارفارس، حبیب الله طاهرخانی با اعلام این خبر اظهار کرد: در جلسه امروز شورای عالی شهرسازی و معماری، سه موضوع در ارتباط با شهرهای جدید مطرح و تصویب شد.

وی افزود: طرح جامع شهرجدید تابناک در شهرستان لامرد، با جمعیت پذیری ۵۴ هزار نفر در محدوده ۶۷۷ هکتار و حریم ۲۶۰۷ هکتار برای تامین مسکن و خدمات پشتیبان منطقه ویژه صنعتی انرژی بر و شهرک صنعتی به کارفرمایی شرکت عمران شهرجدید صدرا توسط مهندسین مشاور آمود تهیه شده است.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید تصریح کرد: این طرح پس از تصویب کارگروه زیربنایی و شورای برنامه ریزی و توسعه استان، همچنین تایید کمیته فنی شورای عالی در جلسه شورای عالی به اتفاق آرا تصویب شد. تخصیص آب به میزان ۳.۹۸ میلیون مترمکعب از وزارت نیرو ، همچنین کلیه استعلام های لازم از مراجع ذیربط اخذ شده است.

طاهرخانی همچنین از تصویب طرح توسعه پارک علم و فناوری شهر جدید پردیس با مساحت  ۳۲۷ هکتار در حریم شهر جدید پردیس خبر داد و گفت: پارک فناوری پردیس، بزرگ ترین پارک فناوری ایران در راستای نقش و عملکرد مصوب شهرجدید و توسعه فعالیت های اشتغالزا بر پایه  دانش و فناوری توسعه می یابد.

وی خاطرنشان کرد: تاسیس شهر جدید تابناک در ۲۳ بهمن ماه ۱۳۹۶ به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری رسیده بود که امروز  طرح جامع این شهر به تصویب رسید.

به گفته طاهرخانی، در حال حاضر ۲۱ شهر جدید در مرحله سکونت و مطالعات وجود دارد که دو شهر تیس و ایوانکی به تازگی مصوب شده است. جمعیت ۲۰ شهر جدید دارای سکنه تا پایان سال ۱۳۹۸ بالغ بر یک میلیون و ۳۴ هزار و ۳۹۵ نفر بوده که بر اساس مطالعات در پایان سال ۱۳۹۹ از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر گذر خواهد کرد. تا پایان سال ۱۳۹۸ در بین شهرهای جدید، پرند با ۱۵۹ هزار و ۳۵۰ نفر بیشترین تعداد جمعیت را دارد و پس از آن شهر جدید اندیشه با ۱۳۱ هزار و ۳۹۴ نفر و شهر جدید صدرا با ۱۲۲ هزار و ۲۲۶ نفر قرار دارند.

بر اساس این گزارش امروز همچنین شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ضمن بررسی مسایل و چالش های شهرک نمونه گردشگری زرندیه، مقرر کرد، با اقدام دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، محدوده منطقه ویژه زرندیه به ۳۱۰ هکتار کاهش یابد و مابقی اراضی در انطباق با دستورالعمل جدید شهرک سازی مصوب ۱۳۹۹.۲.۸ شورای عالی به عنوان شهرک تخصصی اقامتی پیگیری و طرح جامع مربوط ، پس از بررسی طرح در کمیته فنی به تصویب شورای عالی برسد.

شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با تاکید وزیر راه و شهرسازی و رئیس شورای عالی مصوب کرد طرح تفصیلی کلیه شهرهای کشور با قید فوریت تهیه و تصویب شود. سند پهنه بندی حریم شهرها، همراه با طرح جامع تهیه و تصویب شود. همچنین برای سایر شهرها، سند پهنه بندی حریم با قید فوریت تهیه و به تصویب برس

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *